איך לא לצאת פרייאר כשבונים אתר אינטרנט?

ראשית יש להגדיר צרכים, כלומר: מה יהיה באתר? למה הוא ישמש? האם הוא צפוי לגדול ו/או להשתנות? האם דרושה תמיכה במכשירים סלולריים? לצורך העניין, נניח שאנחנו בונים אתר ממוצע לאדם או לעסק. מה הן האפשרויות העומדות לפנינו ומה צריך לבדוק?

השכרת אתר – תשלום חודשי או אפילו חד פעמי בעבור חברה שתבנה לך או שתיתן לך את האפשרות לבנות בעצמך את האתר. היתרון הוא שאפשר לבדוק על בסיס חודשי איך זה עובד. יש לקחת בחשבון את החסרון: ברגע שבנית את האתר תיהיה מחוייב בצורה או זה או אחרת להמשיך בחברה המקורית אשר בנתה לך את האתר. למה? כי האפשרות להעביר את האתר תיהיה מוגבלת. למה? כי קוד המקור נשאר בחברה המקורית.

מה זה קוד מקור? בעלות על קוד המקור כמוה כבעלות על האתר ותוכנו. בדר"כ אתרים המציעים לך "אפשרות ניהול התוכן" צריכים להדליק נורה אדומה: אמנם זה טוב ויפה לערוך תוכן בעצמך, אך מערכת התוכן עצמה (וקוד המקור) עלולה להיות בבעלות החברה ולכן זה דבר שיקשה על ניוד עתידי של האתר.

חשוב לדרוש שהאתר יהיה רספונסיבי כלומר תומך בתצוגה בכל גודל של מכשיר לרבות סלולריים. חובה אם אתם רוצים להגיע גם להמוני הגולשים דרך מכשיר נייד.

חשוב לדרוש שהאתר יהיה על תשתית וורדפרס או כל מערכת CMS אחרת ובלבד שתהא מוכרת. כך ניתן להבטיח שהאתר יהיה בנוי על תשתית תיקנית ונפוצה בשימוש.

תחזוקה: ברמה הבסיסית תחזוקת אתר על בסיס שנתי עולה כמה עשרות עד מאות שקלים בעבור תשלום הדומיין וכן בעבור אחסון האתר על שרת. אם הדרישות הן מעבר לסטנדרט, כגון אחסון ונפח תעבורה, כמובן שהמחיר יעלה בהתאם.

לסיכום, חמש מילים שכדאי לזכור כשקונים אתר: וורדפרס, רספונסיבי, עלות תחזוקה, אפשרות ניוד ותמיכה במידת הצורך.

בהצלחה.

Low cost Football Kits Evaluations
Get your hands on the newest football jerseys https://www.cheapfootballshirtsvips.co.uk from the biggest golf equipment on the earth at Rebel Sport. Authentic Low cost Soccer Jerseysl'poque, il m'avait dit qu'il nous quittait pour garder les affaires " la maison", confiait Brisson La Presse Cheap football shirts Vips jeudi soir depuis son bureau de Los Angeles. Select as much as four football shirts and we'll send them on free approval so that you can test dimension and quality. Malheureusement, on voit rarement des dossiers comme Low cost Jerseys celui l. C'est vraiment triste. With a quick turnaround time and the completion cheap football shirts of personalisation on site, there isn't a better option to reward the outstanding workforce members who work so laborious to make every cheap football top recreation a win and every soccer membership the most effective it may be. The Official Online Superstore of http://www.footballshirtsshow.com Celtic Soccer Membership. The sizing on low cost jerseys is typically approach off from the normal sizing chart as properly.
Rolex Wall Clock Advertising page:  
Most fashionable and stylish looking rolex duplicate are http://www.wallclockshow.com in trend now at our swiss rolex reproduction uk shop. Jia Xiaonong rolex wall clock submariner whispered I used to be innocent, I used Rolex wall clock be innocent, methods to prove That is what I'm worried about, rolex wall clock submariner it's argued that you're now the situation, there can't be Rolex wall clock in the motive of human trafficking ah Nonetheless, Zhu Shuji and Tang Zhenghong which means is clear, in addition they consider that you're now developed, not The problem Omega wall clock that you're coming submariner wall clock to the peach village. Alot of those clocks originate from Canada, I had an Omega one also, however once more its Fake. Save Hublot Wall Clock to get e-mail alerts Hublot wall clock and updates in your eBay Feed. In case your watch doesn't show the date there shall be no position 3. When the Breitling clock is in the date position Rolex wall clock it is vitally necessary that you don't force it counter clockwise. Setting the Time: Whereas the crown is in place four turn the dial clockwise (away from your body) till the fingers have reached the proper place. Unfollow rolex wall clocks to stop getting updates in your Facebook feed. On the market is 1 of these stunning and really rare Sellers Showroom Show Wall Clocks, representing the well-known Rolex watch.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *